english-gorsel

İnternette İngilizce Öğrenebileceğiniz Kaynaklar

İnternetin her geçen gün kazandığı anlamlar ve üstlendiği roller artıyor. Giderek daha çok hayatımıza giriyor ve giderek daha çok vazgeçilmez bir hale dönüşüyor. Bu gelişime hız ve kolaylık katarak teknoloji de destek veriyor. Hal böyle olunca interneti ne kadar etkin ve doğru kullanabiliyorsanız o kadar var olabiliyorsunuz, bu sanal topraklarda.

İnternet üzerinde yer edinebilmenin en büyük engeli dil. İnternetin resmi bir dili olmasa da en çok yaygın olarak kullanılan dil, İngilizce. Dünya üzerinde en yoğun nüfusa Çin sahip olsada internet üzerinde hiç durum böyle de değil.  İnternet üzerindeki içeriklerin yarısından çoğu ingilizce olarak üretiliyor. (Çin 2. ve İspanyolca 3. sırada).

Sanal toprakların nimetlerinden doğru faydalanabilmek adına İngilizcemizi geliştirmek büyük önem arz ediyor. Çünkü ne yazık ki bu topraklarda “Derdini anlatacak kadar” bir ingilizce bilgisi yetersiz kalabiliyor. Ayrıca, profesyonel dünyada, İngilizce bilinmesi gereken bir yabancı dil yerine artık ana dil kadar olağan ve zorunlu hale geldi. O nedenle bir çok iş başvurusunda yabancı dil bilgisi, İngilizce dışında bildiğiniz yabancı diller olarak sorulmaya başlandı.

Bu noktada yine internet imdadımıza yetişiyor. Birbirinden başarılı ve güzel projeler ile ingilizce veya bir çok yabancı dil bilginizi geliştire bilmemize olanak sağlıyor.

Busuu

Busuu adını Kamerun’un kuzeyinde sadece 8 kişinin konuştuğu Busuu dilinden almış. 2008 yılında kurulan Busuu bugün kendisinden “dil öğrenme topluluğu” olarak bahsediyor olsa da 60 milyondan fazla kayıtlı kullanıcısı ile adeta küçük bir dünya. Dünyanın önde gelen dil öğrenme uygulamalarından biri olan Busuu, sadece uygulama kapsamında verilen dersler dışında kullanıcılarının çaba ve katkılarına da güveniyor. Zira bir nevi sosyal ağ görevi de görerek kullanıcılar arası iletişim imkanı da sunuyor ve kullanıcılar bu sayede öğrendikleri dilde, o dili anadili olarak konuşan kişilerle pratik yapıyorlar.

Busuu’nun kurucularının hedefi, dünyadaki herkesi yeni bir dil öğrenmeleri konusunda güçlendirmek. Busuu ile yeni bir dil öğrenen herkes okuma, yazma, dinleme ve konuşma becerilerini geliştirirken bunu anadili olan insanlardan geri bildirim alarak yapabiliyorlar. Bu da hiç şüphesiz verimi artırıyor ve Busuu’yu diğerlerinden farklı kılıyor. Ayrıca City University of New York (CUNY) tarafından yapılan bağımsız bir çalışmaya göre de Busuu uygulamasında yapılan 22.5 saatlik bir öğrenim, üniversite seviyesinde bir dönemlik dil öğrenimine denk geliyor.

Duolingo

Şu anda dünyanın en popüler dil eğitim sitelerinden biri olan Duolingo oluşturduğu başarılı eğitim sistemi ile şu anda en iyi site diyebilirim. İngilizce başta olmak üzere bir çok farklı dili öğretebilmesi de diğer sitelerden ayrılan önemli bir yanı. Sıfırdan ingilizce öğrenmek için hem masaüstü versiyonunu hem de mobil uygulamalarını (iOS, Android) kullanarak hızlıca başlayabilirsiniz. Kolej düzeyinde ve eğlenerek eğitim almak istiyorsanız mutlaka inceleyin. Türkçe dil seçeneği de bulunuyor olması güzel bir ayrıcalık.

2012’nin sonlarında piyasaya sürülen Duolingo’nun en önemli özelliği tamamen ücretsiz olması ve ücretsiz kalacak olması. Kurucusu bir akademisyen ve Duolingo’yu piyasaya sürmelerinin en büyük nedenini dünyanın her yerinden insana tamamen ücretsiz bir dil öğrenme fırsatı sunabilmek olarak açıklıyor. Yani piyasadaki birçok rakibi gibi freemium (daha fazla özellik için satın alma opsiyonlu bedava) bir ürün değil.

Çok iyi tasarlanmış kullanıcı dostu bir uygulama olmasının karşılığını 120 milyondan fazla kullanıcı ile bu alanın birincisi olarak almış gözüküyor. Tabii ki bu duruma, kullanıcılarını motive etmenin bir yolu olarak sundukları ve dil öğrenimini adeta bir oyun gibi eğlenceli hale getiren metodun da etkisi oldukça büyük. Okuma, yazma, dinleme ve konuşma pratiklerinin yanı sıra kullanıcının seviyesine göre gerçek dünyadan makaleleri okuma ve çevirilerini yapma eğitimleriyle de diğer uygulamalar arasından sıyrılıyor. Yine bir bağımsız çalışmaya göre toplam 34 saatlik Duolingo öğrenimi, ortalama bir Amerikan üniversitesinde bir dönemde verilen dil eğitimine eşdeğer bir etki yaratıyor.

BBC Languages

Ücretsiz ingilizce öğrenmenin bir diğer yolu da ulusal bir haber kanalı olan BBC internet sitesi. İnternet sitesinden sunduğu ücretsiz eğitimler ile ingilizcenizi geliştirebilirsiniz.

Voscreen

Temel seviyede bile olsa ingilizceniz varsa ingilizce konuşmayı öğrenmek sizin için çok daha kolay olacaktır. Voscreen, eğitime farklı bir açıdan yaklaşıyor ve hem dinleme hem de cümle yapılarını anlamanızı kolaylaştırılacak video tabanlı bir eğitim sunuyor. Film sahnelerini izleyerek kendinizi geliştirebildiğiniz Voscreen oldukça faydalı oluyor.

Engvid

İlk 3 siteyi biliyor olma ihtimaliniz oldukça yüksek ama benim oldukça sevdiğim Engvid ingilizce eğitim sitesi de oldukça faydalı. Youtube temelli bir sistem oluşturan Engvid, bir çok farklı ingilizce öğretmeni ile beraber konu konu, yüzlerce farklı eğitim videosu oluşturuyor. Bu videoları youtube üzerinden izleyerek konuları öğrenebiliyor, engvid.com üzerinde konuyla ilgili testleri çözerek pekiştirebiliyorsunuz. Hocaların eğlenceli eğitim veriyor olması ve istekler üzerine (Youtube yorumları ile) özel videolar ile farklı eğitimler de hazırlıyor olması oldukça güzel bir şey. Site yeni nesil web standartlarına pek uygun olmasa da işlevsellik açısından çok büyük bir problem oluşturmuyor. Rooney’i özellikle tavsiye ederim.

LinguaLeo

Duolingo’dan sonra Türkiye pazarına giren bir dil eğitimi sitesi de LinguaLeo eğlenerek dil öğrenebileceğiniz güzel bir internet sitesi. Kendinize özel çalışma programı hazırlayabileceğiniz bu site sayesinde de dil öğrenebilirsiniz.

 

Bu mevzubahis uygulamalar ve daha pek çok uygulamada başlangıç seviyesinden ileri düzeye kadar dersler mevcut. Bu uygulamalarda kullanılan öğretim araçları ise şunlar; eş anlamlı, zıt anlamlı, cümle içinde kullanma, hafıza kartları, eşleştirme gibi seçeneklerle yeni kelime ve deyim öğrenimi, gramer odaklı yazılı, sesli ve görüntülü dersler, diyaloglar, yazma çalışmaları, çoktan seçmeli testler, doğru-yanlış soruları ve diğer birçok öğretim metodu.

Peki ya daha iyisi yapılabilir mi? Elbette. Türkiye’de de yoğun iş veya ders programından dolayı dil kursuna veya özel derse giderek dil öğrenme fırsatı bulamayan yüzbinlerce insan bu uygulamaların kapısını çalıyor. Fakat doğal olarak herkesin öğrenme stilleri aynı değil. Bir kişi üç farklı temel öğrenme stilinden (işitsel, görsel ve dokunsal) sadece birisi ile çok iyi öğrenebilirken diğerlerinde zayıf kalabilir. Bundan dolayı bu uygulamaların sunduğu öğretim tekniklerinde bu bilginin göz ardı edilmemesi ve gerekli ve yeterli çeşitliliğin sağlanması, bir uygulamanın hızlı bir şekilde diğerlerinden ayrılmasına imkan tanıyacaktır.

Bir Cevap Yazın


*