oppia-google-egitim-gelistirme-araci

Google’dan Açık Kaynak Eğitim Aracı: Oppia

Google açık kaynak, web tabanlı ve ücretsiz eğitim aracı olan Oppia ile etkileşimli eğitim süreçlerinin tasarlanmasında katkı sağlıyor.  Araç şu an için her ne kadar BETA aşamasında olsa bile, BETA ve Google kelimelerinin yan yana duyduğumuz zaman biz de herhangi bir güven kaybına sebep olmuyor. Uygulama içerisinde, etkileşimli etkinlikler “keşif” olarak adlandırılıyor. Bu keşifleri ister tek ister de grup halinde hazırlayabiliyorsunuz. Oppia herkes için hazırlanan bir araç. Herhangi bir programlama bilgisine ihtiyaç olmadan kendi keşiflerinizi hazırlayabileceğiniz bir yapıya sahip.

Google geliştiricileri Oppia’nın içerisinde mentor modeli olduğunu belirtiyor. Bu modele göre öğrencinin vereceği yanıtlardan hareket ile model bir sonraki sorulacak soruya karar verebiliyor. Yanıta göre geri bildirim yapabilecek özel araçlara da sahip. Böylece bu süreç hızlı bir şekilde öğretmen ve öğrenci etkileşimine dönüştürülebiliyor. Bunu daha iyi anlamak için aşağıdaki videoyu da izleyebilirsiniz.

Bu uygulamanın geleceği hakkında tabii ki şüphelerimiz var. Diğer taraftan da stratejik bir hareket mi yoksa sadece açık kaynak havuzuna bir katkı mı emin olamadım, açıkçası. Ama yine resmi bir açıklamaya göre Google mühendisleri zamanlarının %20’sini açık kaynak uygulamalara ayırmakta. Oppia’da bu ayrılan zamanın bir ürünü. Projenin gideceği yer ve akıbeti konusunda da herhangi bir sorumluluk taşımadıklarını belirtmişler. Şu an için epeyce bir deneysel bir yaklaşım gibi duruyor. Ayrıca yine aynı yazıda bunun bir Google ürünü olmadığı vurgulanmış. Bu da uzun vadeli stratejik hareketlerin içerisinde şu an için Oppia’nın bir yeri olmadığını gösteriyor.

Projenin güzel özelliklerinden biri zengin yayınlama seçenekleri. Hazırlanan keşifler sadece Oppia üzerinden değil farklı web siteleri üzerinden de yayınlanabiliyor.

Yeni bir “authoring tool” (eğitim içeriği hazırlama araçları) olarak yorumlayabileceğimiz Oppia’nın kullandığı soru-cevap yaklaşımı eğitim süreçleri içerisinde vazgeçilmez bir unsur. Uygulamada sahip olduğu algoritma ile bunu çok başarılı bir şekilde gerçekleştiriyor.

 

 .

Bir Cevap Yazın


*