gelecegiYazanlar_acikAkademi

Yazılım Geliştirme Eğitimi için Türkçe Kaynaklar

Yazmaya geç kaldığım iki önemli sivil toplum projesinden bahsetmek istiyorum. Yazılım geliştirme eğitimleri, yeni nesil web tabanlı öğrenme ortamları ile gittikçe yaygınlaşmaya ve kolaylaşmaya başladı. Fakat bu noktada önemli bir sıkıntı, Türkçe kaynak miktarının az olması. Bu yoldan hareket ile hayata geçen bu iki projede yazılım geliştirmeye ilgi duyan ve nereden başlayacağını bilemeyen bireyler için iyi bir ortam sunuyor.

Projelerden biri geçen seneden bu yana hayatta olan sürekli içeriği zenginleşen; Açık Akademi.

Microsoft Türkiye’nin öncülüğünde, Garanti  Bankası’nın desteği ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın katkılarıyla herkese açık, ücretsiz uygulama geliştirme okulu olan Açık Akademi’de, altyapı olarak e-nocta’nın geliştirdiği LMS tercih ediliyor. Sistemin arayüzleri magiclick tasarlarken, içeriklerini de microsoft çözüm ortağı olan TCM tarafından hazırlanıyor.

Önemli bir açığı doldurmaya çalışan platformdan şu ana kadar 120 binden fazla öğrenci ücretsiz eğitim almış. (2013 Kasım İstatistikleri) Kısa zamanda, bu kadar ilgi görmesi projenini devamını da tetiklemiş. Gelecek dönem planları yapılmış; 5 yıl içerisinde 1 milyon kişiye ulaşması hedeflenmekte.

Yeni dönem planları arasında, Üniversite İşbirliği Programı ile 12 şehir, 20 üniversiteden oluşacak Açık Akademi turuyla 100 bin öğrenciye ulaşılması hedefleniyor.

Platform güncel kampanyalar, yarışmalar ile sürekli dinamik tutuluyor. Bu tip aktiviteler ile platform kullanıcılarından oluşan özel bir komünite yaratma çabası da görülmekte. Ayrıca, düzenlenen çevrimiçi (senkron) ve çevrimdışı (asenkron) eğitimler, platform güncel tutuluyor.

Microsoft’un yıllardır uyguladığı agresif eğitim planı dağıtılan ücretsiz kitaplardan biliyoruz. Hala yine yaygınlaşma konusunda bir çok özel eğitim hizmeti ve paketi bulunuyor.

Aynı agresifliği Açık Akademi bünyesinde de görmek mümkün. Sistem sadece Windows platformları ile sınırlı. Ama temel programlama eğitimleri ve nesne tabanlı programlama konusunda içeriğinin de yeteri kadar doyurucu olduğunu söylemeden geçemeyeceğim.

Diğer proje ise Açık Akademi‘ye göre daha yakın bir zamanda hayata geçen, Turkcell’in baş mimarı olduğu Geleceği Yazanlar projesi.

Özellikle mobil yazılıma henüz adım atmamış gençleri harekete geçirmek isteyen Turkcell, farklı platformlarda (Android, iOS, Windows Phone) mobil uygulama geliştirmesi için ayrıcalıklı bir eğitim portalı sunuyor.

Bu portalda akademisyenler ve uzmanlar eliyle hazırlanan 1200 sayfa eğitim dokümanı, 13 bin satır kod, örnek uygulamalar ve eğitim videoları yer alıyor.

Henüz 3-4 aylık bir proje olmasına rağmen şu ana kadar 8 binden fazla kayıtlı kullanıcısı mevcut. Ayrıca açıldığı günden 2013 Aralık başına kadar toplam 1.3 milyon sayfa gösterimi ile gayet tatmin edici sonuçlara imza atıyor.

Turkcell bünyesinden de yeteri kadar ilgi ve desteği gören proje, gelecek dönemlerde, çok daha fazla genç tarafından tercih edilip kullanılacağını düşünüyorum.

Her iki proje de, bilgi teknolojileri alanında gerçekleşen öğretim aktiviteleri için çok büyük önem taşıyor. Şu ana kadar elde ettikleri sonuçlar, gelecek dönemde ortaya çıkabilecek benzer projeler için de, büyük bir cesaretlendirici unsur olarak göze çarpıyor. Öte yandan bilinçlendirme ve farkındalık çalışmalarınında devam etmesi gerektiğini düşünüyorum. Çünkü yazılım geliştiricinin sahip olması gereken nitelikler, birçok alan mühendisi tarafından bile bilinmemekte. Daha da kötüsü, firmaların güdümündeki programlama dilleri haricinde, benzer nitelikler hatta daha güçlü unsurları barındıran ortamların varolduğu fark edilmiyor bile.

Bu haliyle olunca, belli firmaların güdümünde, gündemden uzak ve kısır bir yazılım geliştirme eğitimi gerçekleştiriliyor. O nedenle bu tip projeler ile yazılım dünyasına merhaba diyecek arkadaşlara, öncelikle gündemi ve programlamanın temel kavramlarını araştırmalarını öneriyorum. Çünkü çok temel bir unsur var, programlama dilleri geçicidir mühüm olan problem çözme yeteneğini kazanmaktır. Bu yeteneği kazanmanın tek yolu, temel kavramları ve prensipleri öğrenmekten geçmektedir.

Bende bu tip bir bilinç ve farkındalık yaratılması adına gerekli destek çalışmalarımı sürdürüyor olacağım 🙂.

Bir Cevap Yazın


*