Açık Ders Malzemeleri Portalı: acikders.org.tr

Türkiye Bilimler Akademisi, 19 Ekim 2006 tarihinde Üniversite Rektörlerine ilettiği bir mektupla, Amerika Birleşik Devletlerindeki “Massachusetts Institute of Technology (MlT)”de 2000 yılından beri yürütülmekte olan, Açık Ders Malzemeleri Projesi (Open Courseware Project) ve bu projenin İspanyolca konuşulan ülkeler, Çin, Japonya, Fransa, Hollanda, Hindistan, Vietnam ve Tayland’da ki benzer uygulamaları hakkında bilgi sunmuştu. Bu tür açık ders malzemelerinin Türkçeye çevrilmesinin ve yeni ders malzemelerinin hazırlanması konusunda çok doğru bir adım atıldı.

TUBA önderliğinde YÖK ve TUBITAK’ın desteğiyle Üniversitelerin katıldığı Açık Ders Malzemeleri Konsorsiyumu bir süredir çalışıyor. AB ve inet-tr’lerde çeşitli tanıtımlar yapıldı. DPT den alınan bir proje destegi ile  TUBA hem çeviri derslere hem de yerel üretilen derslere  destek oluyor. Bu konuda açık çağrı yapıldı.

acikders.org.tr bu amaç doğrultusunda geliştirilen portalın adı. Şu an için sadece Matematik, Fizik, Kimya ve Yer Bilimleri konularında dersler barındırmakta. 2011 yılında bu içerik sosyal bilimler alında artacağı acikders.org.tr‘in anasayfasında da duyurulmuş.

Ders materyali hazırlamak isteyenler için bir başvuru süreci başlatılmış. Nitelikli ve standartlara uygun ders materyali üretilmesi açısından ciddi bir sürecin varolduğunu görmek sevindirici.

Portalda şu anda  26 ders  var. Bu dersleri kullanabilirsiniz. Yukarıda da dediğim gibi sizinde katkınız olabilir. Başvurmak için 1 Ağustos 2011 tarihine kadar vaktiniz var.
www.acikders.org.tr.

Bir Cevap Yazın


*